V torek, 25. 10. 2016, je bil za OŠ Muta poseben dan. Tega dne smo namreč obiskali Predsedniško palačo v Ljubljani, kamor smo bili povabljeni zaradi  1. vseslovenskega  šolskega  narečnega  festivala, ki je bil 30. septembra na Muti, in se ga predsednik RS gospod Borut Pahor zaradi svojih delovnih obveznosti ni mogel udeležiti.
Za ta pomemben obisk smo pripravili narečno obarvan kulturni program,  ki je bil tudi del programa ob 25-letnici samostojnosti in suverenosti Republike Slovenije.  Prisluhnili smo nagovoru in čestitkam predsednika republike ob državnem prazniku in spremljali izročitev državnega odlikovanja srebrnega reda za zasluge Zvezi slovenskih častnikov. V kulturnem programu je pevski zbor zapel nekaj narodnih narečnih pesmi ter skupaj s kantavtorjem Milanom  Kamnikom tudi ponarodelo koroško popevko Korošci smo zmerom za muštr bili.  Osmošolke Metka,  Ana in Tadeja so z učenci 4. in 5. razreda Metodom, Klemnom, Tadejem in Urško v sproščenem pogovoru in z recitacijami predstavili govorico Sv. Jerneja nad Muto. Ponosni smo bili,  saj je gospod predsednik pohvalil  naš nastop, z nami pa se je tudi fotografiral.
Ves trud, vložen v priprave, je bil poplačan, saj je bilo srečanje s predsednikom RS, gospodom Borutom Pahorjem, izjemno in neponovljivo. Doživeli smo prisrčen sprejem in si ob dnevu odprtih vrat ogledali tudi prostore v palači, med drugim tudi predsednikov delovni kabinet, kjer nam je predsednik prijazno odgovarjal na naša  vprašanja.

Franja Razdevšek